page contents

Ako dlho vydržia pneumatiky?

V dnešnej dobe sú pneumatiky odolnejšie, ako kedykoľvek predtým. Sú vyrábané z gumy, ocele a textílií a sú mimoriadne pevné a odolné. No ani tieto kvalitné pneumatiky Vám nevydržia naveky. Ako dlho ich teda používať, aby sa zachovala bezpečnosť jazdy? Životnosť pneumatík ovplyvňujú viaceré faktory. A o tých si povieme niečo viac, aby ste používali svoje pneumatiky bezpečne a zodpovedne.

Čo ovplyvňuje životnosť pneumatík

V prvom rade je potrebné všímať si označenie na pneumatike, ktoré hovorí o roku jej výroby. V priemere majú tak letné pneumatiky, ako aj zimné pneumatiky, životnosť maximálne 6 rokov. To však neznamená, že sa môžu takýto čas aj používať. Môže sa totiž stať, že si zakúpite pneumatiky, ktoré už predajca držal napríklad dva roky na sklade. V tom prípade je ich odporúčaná životnosť už len 4 roky. Predaj pneumatík, ktoré majú starší dátum výroby, sa teda neodporúča. Guma totiž stráca svoje pôvodné vlastnosti a pneumatika už nie je natoľko spoľahlivá. K ďalším významným faktorom, ktoré ovplyvňujú životnosť, patria tieto:

  • Frekvencia používania pneumatík. Niekto by si mohol pomyslieť, že čím menej sa pneumatika užíva, tým dlhšie vydrží. Omyl. Ak totiž pneumatiky „stoja“ na zaparkovanom vozidle dlhú dobu, vedie to k deformácii ich tvaru. Samozrejme, ak sú dobre uskladnené a neužívajú sa, vydržia dlhšie. To však neplatí o obutých a neužívaných pneu.
  • Stav vozoviek. Na Slovensku faktor, ktorý bohužiaľ negatívne ovplyvňuje nielen kvalitu pneumatík, ale tiež elektróny, či plechové disky, ktoré vodiči práve vďaka kvalite/nekvalite ciest strácajú. Ak jazdíte po nekvalitných cestách, životnosť pneumatík sa výrazne znižuje.
  • Klíma. Ak sú pneumatiky dlhodobo vystavované slnečnému žiareniu, ich vlastnosti sa menia a životnosť sa skracuje. V tropických krajinách sa napríklad používajú špeciálne pneumatiky, ktoré znesú aj vysoké teploty.
  • Starostlivosť. Správnou starostlivosťou o pneumatiky môžete ich životnosť výrazne predĺžiť. Patrí sem napríklad i pravidelná geometria kolies, výmena letných pneumatík za zimné pneumatiky, správne nadúvanie, uskladňovanie a pod.

Životnosť a kvalitu pneumatík určite nepodceňujte. Vo významnej miere totiž práve pneumatiky ovplyvňujú bezpečnosť jazdy. Všímajte si teda všetky zmeny vlastností pneumatík a v prípade potreby ich okamžite vymeňte. Aj keď ich životnosť ešte neuplynula…