page contents

Ako správne skladovať pneumatiky

Nie každý má dostatok miesta na uskladnenie svojich sezónnych pneumatík doma. Ak ani Vy takéto možnosti nemáte, zrejme sa spoliehate na svojho automechanika, či na predaj pneumatík spolu s prísľubom ich uskladnenia. A v tom prípade ostáva len dúfať, že pneumatiky budú uskladnené správne. Zle uskladnené pneumatiky sa totiž môžu poškodiť. Ako na to?

Tipy na uskladnenie pneumatík

Nesprávne skladovanie pneumatík nespôsobuje len negatívnu zmenu ich vzhľadu, ale najmä nebezpečenstvo v podobe zhoršenia jazdných vlastností. Aby ste teda pri prezúvaní uskladnili zimné pneumatiky alebo naopak letné pneumatiky správne, postupujte podľa nasledujúcich tipov.

  • Ak viete, že dlhšiu dobu nebudete jazdiť, je lepšie pneumatiky „vyzuť“ a dobre uskladniť. Dlhodobé státie na jednom mieste môže spôsobiť ich deformáciu. Po opätovnom obutí pneumatík je nevyhnutná geometria kolies.
  • Existujú i špeciálne druhy pneumatík, ktoré sú z časti biele, pričom ich väčšia časť je čierna. V takomto prípade pneumatiky nikdy neskladujte tak, aby sa čierna guma dotýkala bielej. Vzniknú tak škvrny, ktoré len ťažko odstránite.
  • Pri skladovaní je pneumatiky nutné chrániť pred vlhkosťou. Tá totiž ovplyvňuje vlastnosti gumy. Ak nemáte možnosť skladovať pneumatiky na suchom mieste, uložte ich aspoň do hermeticky uzavretých plastových obalov. Použiť môžete i špeciálne plastové vrecia, z ktorých sa dá vysať vzduch. Tak budú pneumatiky dokonale chránené.
  • „Zabijakom“ pneumatík je slnko. Uskladňujte ich preto na tmavom mieste! Dlhodobé slnečné žiarenie gumu s najväčšou pravdepodobnosťou zdeformuje.
  • Pred uskladnením je dobré pneumatiku vyčistiť. Odstráňte blato, kamienky a iné nečistoty z behúňa. To isté platí aj pre plechové disky alebo elektróny, ak ich sezónne uskladňujete.


môj obrázok

Je tiež veľký rozdiel medzi uskladnením samotnej pneumatiky alebo pneumatiky na ráfiku. Pneumatiky na ráfiku totiž môžete pohodlne zavesiť, pričom pneumatiky bez ráfika sa v žiadnom prípade nesmú vešať! Ak sa budete pri skladovaní pneumatík riadiť týmito pravidlami, v prípade potreby nájdete svoje pneumatiky nepoškodené a pripravené na ďalšie použitie.